Wejście główne do szkołyWystępy dzieci

Piąte spotkanie projektu „Tworzenie szkół dla zrównoważonego rozwoju” miało miejsce w Szkole Podstawowej im. Paolo Neglia w Vanzago, w rejonie Lombardia we Włoszech.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele z Grecji, Cypru, Francji, Finlandii, Rumunii, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Polski. Naszą szkołę reprezentowali nauczyciele – Dariusz Jureczko i Robert Goleń oraz uczniowie – Klaudia Nowak (kl. 6a) i Maciej Tobiasz (kl. 6b).

Podczas spotkania nauczyciele zaprezentowali projekty gry edukacyjnej „Sustainable Pursuit”, spośród których, w drodze konkursu, wybrano grę stworzoną przez uczniów szkoły z Finlandii. Nauczyciele podsumowali także kolejny etap współpracy, wymienili się spostrzeżeniami dotyczącymi problemów w realizacji zaplanowanych działań oraz metodami za pomocą których wspólnie wytyczone zadania były realizowane.

Podczas spotkania we Włoszech wszyscy goście mieli okazję do zapoznania się z tamtejszym systemem edukacji oraz bogatą kulturą Lombardii.

Zorganizowano między innymi:
– spotkanie z władzami lokalnymi Vanzago i Pogliano Milanese,
– pokaz umiejętności sportowych w wykonaniu uczniów,
– wyjazd do Mediolanu, podczas którego zwiedzano m.in. okazałą Katedrę – perłę architektury gotyckiej, Pałac Sforzów,
– wyjazd do mediolańskiego Muzeum Nauki i Techniki,
– wyjazd do Vigevano połączony ze zwiedzaniem zabytkowej starówki.

Prezentacja gry – Cypr

Prezentacja gry – Finlandia

W Muzeum Nauki i Techniki

Prezentacja gry – Włochy

Prezentacja gry – Polska

W Muzeum Nauki i Techniki

Przed Katedrą w Mediolanie

Nauczyciele i uczniowie z Polski

„Tydzień spędzony we Włoszech wiąże się z miłymi wspomnieniami. Rodzina, u której mieszkałem, była bardzo miła, a z moim rówieśnikiem mogłem rozmawiać po angielsku o naszych wspólnych zainteresowaniach.
Miałem przyjemność zobaczyć jak wygląda włoska szkoła. Okazało się, że różni się ona od polskiej ilością przerw (tylko jedna w ciągu sześciu godzin), brakiem szafek oraz obecnością francuskiego na liście przedmiotów obowiązkowych.
Zwiedziłem Mediolan. Najbardziej ze wszystkiego podobała mi się katedra w Mediolanie.
Naprawdę robi niesamowite wrażenie!
W Mediolanie zwiedziłem również Muzeum Leonarda da Vinci, gdzie obejrzałem różne maszyny i wynalazki skonstruowane przez geniusza renesansu.
Byłem również w miasteczku Vigevano, w którym urodziła się Bona Sforza, późniejsza królowa Polski.
Widziałem także góry – Alpy, których ośnieżone szczyty przedstawiały piękny widok.”

– Maciej Tobiasz, klasa 6b –

„Dwa lata temu byłam z babcią na wycieczce we Włoszech. Bardzo mi sie tam podobało i postanowiłam tam wrócić. Nadeszła okazja wylotu do Włoch, lecz najpierw trzeba było wygrać konkurs. Kiedy okazało się, że zwyciężyłam bardzo się ucieszyłam.
Jednak byłam zaniepokojona, ponieważ pierwszy raz wylatywałam za granicę do obcych ludzi.
Okazało się, że rodzina była bardzo miła. Mieli domek jednorodzinny, w którym mieszkali: tata, mama, Alessandro i jego młodszy brat – Davide. Ulubionym pupilem rodziny była suczka o imieniu Lili.
Zwiedziłam szkołę, do której uczęszcza Alesandro oraz byłam na dwóch wycieczkach w Mediolanie.
Bardzo mi się podobało, jestem zachwycona tym krajem.
Mam nadzieję, że w Polsce również im się spodoba.”

– Klaudia Nowak, klasa 6a –

Przed wejściem do Pałacu Sforzów