Ostatnie spotkanie w ramach realizacji projektu Comenius „Tworzenie szkół dla zrównoważonego rozwoju” odbyło się w Szkole Podstawowej im. Pefkiosa Georgiadisa w Nikozji na Cyprze. W spotkaniu naszą szkołę reprezentowało troje nauczycieli – dyrektor ZSP Nr 2 Barbara Lubina, Elżbieta Kustra i Robert Goleń oraz troje uczniów klasy 6a – Klaudia Włoczyk, Piotr Kapski i Paweł Szydziak.

Poza nauczycielami i uczniami z Polski oraz cypryjskimi gospodarzami w spotkaniu uczestniczyli nauczycdiele ze szkół partnerskich projektu: Rumunii, Finlandii, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Francji oraz Grecji. W trakcie wizyty nauczyciele podsumowaliwszystkie etapy realizacji projektu, wymienili się spostrzeżeniami dotyczącymi problemów w realizacji zaplanowanych działań oraz metodami za pomocą których wspólnie wytyczone zadania były realizowane. Ustalono ostatnie, podsumowujące zadania, które finalizować będą prace w ramach współpracy szkół. Podczas spotkania na Cyprze wszyscy goście mieli okazję do zapoznania się z tamtejszym systemem edukacji oraz bogatą i zróżnicowaną kulturą tej przepięknej wyspy.

Zorganizowano m. in.

  • Spotkanie z burmistrzem Nikozji
  • Przygotowaną przez uczniów inscenizację tradycyjnego wesela cypryjskiego
  • Wizytę w Muzeum Archeologicznym w Nikozji
  • Wycieczkę do starożytnego miasta Paphos
  • Wyjazd do tradycyjnej wioski cypryjskiej Lefkara
  • Zwiedzanie położonego w górach Troodos monastyru KykkosPiknik nad zatoką w Agia Napa

Scena starożytnego teatru w okolicach Paphos

Zwiedzanie tradycyjnej wioski Lefkara

Wręczanie upominków dla przybyłych uczniów

Obserwacja zajęć lekcyjnych w szkole w Nikozji

Widownia w auli szkolnej

Pani Kustra prowadzi lekcję garncarstwa

Inscenizacja tradycyjnego wesela cypryjskiego

Kolacja organizowana przez Radę Rodziców

Podziwianie uroków cypryjskiego krajobrazu

Pielgrzymi w monastyrze Kykkos w Górach Troodos

Punkt widokowy w środkowej części kraju

Wizyta w jednej z pracowni