Informacje ogólne

 

Teatr szkolny „Zgrana paczka”

Do teatru należą dzieci klas IV – VI.

Opiekun: Agnieszka Macura

 

HISTORIA TEATRU W PIGUŁCE:

Początki teatru zrodziły się w 2003 roku, kiedy to katechetka Agnieszka Macura i ksiądz Marek Konsek przygotowali jasełka pt. „Wigilia” wg autorskiego scenariusza. Dzieci grające w tym spektaklu były z ówczesnych klas czwartych. Wtedy powstała myśl o zorganizowaniu grupy teatralnej w szkole.

 

 

 

W roku szkolnym 2014/2015 teatr szkolny rozpoczął swoją pracę
od przygotowań do jasełek, które w tym roku miały charakter musicalu. Klasyczne dialogi zostały zastąpione kolędami i pastorałkami co było dużym wyzwaniem dla młodych aktorów. W muzycznej oprawie pomogły nam absolwentki naszej szkoły Ewelina grająca na gitarze i Alicja grająca na flecie poprzecznym. Serdecznie dziękujemy dziewczyną za pomoc
i poświęcony czas. Młodym aktorom gratulujemy tak dojrzałego
i profesjonalnego podejścia do przedstawienia jasełkowego i życzymy dalszych sukcesów.

Czas szybko płynie i w czerwcu pożegnamy prawie wszystkich młodych aktorów. Dlatego z początkiem drugiego półrocza teatr rozpoczął pracę nad ostatnim w takim składzie przedstawieniem pt. „Calineczka”. Scenariusz został napisany przez jedną z uczennic, a następnie wspólnymi siłami całego zespołu, dostosowany do charakterystyki grupy.

Dnia 14.04.2015 przedstawienie zostało wystawione dla rodziców aktorów, aby podziękować im za 3 lata współpracy, pomocy, życzliwości oraz wsparcia jakie teatr otrzymywał od nich przez ten czas. Po występie nastąpiło podziękowanie samym aktorom za zaangażowanie i stworzenie tak wspaniałej grupy.

Dnia 15.04.2015 w ramach „Dnia Otwartego” przedstawienie to zostało zagrane dla uczniów naszej szkoły, a popołudniu dla uczniów i rodziców dzieci, które dopiero od września rozpoczną edukację w naszej placówce. Występ bardzo się podobał i został wynagrodzony gromkimi brawami.

Przedstawienie „Calineczka” nie zakończyło pracy teatru. Dnia 10.06.2015r. do naszej szkoły przybyli przedstawiciele Teatru Kefas, który działa przy parafii Św. Ludwika w Panewnikach. Aktorzy przeprowadzili warsztaty teatralne dla naszego szkolnego teatru. Dzieci kształtowały swój warsztat aktorski i pantomimiczny. Młodzi aktorzy zostali zaproszeni do zasilania szeregów istniejącego już 10 lat teatru ruchu i tańca „Kefas”.

Kończymy współpracę z 20-stoma naprawdę utalentowanymi osobami. Mamy nadzieję, że nadal będą rozwijać swoje umiejętności aktorskie.
A Teatr „Zgrana Paczka” czeka na nowych aktorów.

Zapraszamy od września.

W roku szkolnym 2013/2014 teatr szkolny rozpoczął swoją pracę
od gruntownego kształtowania swojego warsztatu aktorskiego.
Dnia 5 listopada 2013 grupa teatralna „Zgrana Paczka” uczestniczyła
w warsztatach teatralnych w pracowni teatralno-impresaryjnej Pałacu Młodzieży w Katowicach przy ul. Gliwickiej. Warsztaty były prowadzone przez zawodowych aktorów Panią Iwonę Woźniak i Pana Macieja Dziaczko.
Podczas zajęć dzieci rozwijały umiejętności współpracy w grupie, pogłębiały swoją świadomość sceniczną oraz poznawały tajniki grania
na scenie. Młodzi aktorzy poznali nowe ćwiczenia aktorskie oraz uczyły się budowania postaci którą miały zagrać. Warsztaty bardzo silnie zakorzeniły się w pamięci uczniów i z pewnością przydają się podczas przygotowywanych przedstawień.

Dnia 20 grudnia nasza grupa teatralna wystawiła jasełka „Błogosławiona Noc”. Scenariusz przedstawienia zastał napisany przez Pana Marcina Kobierskiego aktora teatru Bagatela w Krakowie. Józef i Maryja znajdują schronienie w stajence Miriam i niewidomej Rebeki. W tą Błogosławioną Noc narodzin Jezusa dzieją się prawdziwe cuda zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, a niewidoma Miriam odzyskuje wzrok.

W drugim półroczu nasi młodzi aktorzy postanowili zrobić przedstawienie o Smerfach. Przedsięwzięcie to było bardzo wymagające w stosunku do młodych artystów. Dzieci miały duży wpływ na pisany scenariusz jak
i musiały wykazać się dużą kreatywnością tworząc swoją bajkową postać. Aktorzy również samodzielnie wykonali rekwizyty które były potrzebne podczas przedstawienia. A o czym jest ten spektakl? Gargamel postanowił poprosić o pomoc czarownicę Hogatę w złapaniu Smerfów. Co wyniknęło
z połączenia sił dwóch czarowników? Co to oznacza dla Smerfów?

 

 

W roku szkolnym 2012/2013 po 2 letnich staraniach w czerwcu zostało zagrane przedstawienie „Gumistar” do którego scenariusz został napisany przez dzieci uczęszczające na teatr. Opowiada ono o dziewczynkach które grając w grę komputerową nagle przenoszą się do świata Gumisów. Podczas zwiedzania domku Gumisiów dowiadują się, że mali przyjaciele zostali złapani przez Księciunia i dziewczynki postanawiają pomóc w ich uwolnieniu. Premiera przedstawienia odbyła się 13 czerwca na naszej sali gimnastycznej.

W roku szkolnym 2011/2012 po raz pierwszy odeszliśmy od tradycji
i nasze pierwsze przedstawienie nie było związane z Bożym Narodzeniem. W dniach 17 – 20 stycznia mieliśmy wizytę gości z sześciu państw Europy biorących udział w programie „Comenius”. Na ich przyjazd przygotowaliśmy grane już kiedyś przedstawienie „Piernikowa zawierucha”. Sztuka stworzona na podstawie bajki „Królewna Śnieżka”, opowiada o Królewnie, która prowadzi sklepik z piernikami i ciastkami. Niestety w nocy ktoś wkrada się do sklepu i kradnie słodkości. Krasnale rozpoczynają dochodzenie, które doprowadza do Macochy – sprawczyni zamieszania. W wyniku wyroku sądowego zła Macocha pomaga swojej pasierbicy w pieczeniu pierników. Wspólna praca zbliża do siebie Śnieżkę
i przybraną matkę, które zaprzyjaźniają się ze sobą. Premiera przedstawienia odbyła się 17 stycznia na naszej sali gimnastycznej. Aktorzy mieli bardzo trudne zadanie do wykonania, gdyż spektakl był grany w języku angielskim. Po sztuce zostały rozdane pierniki, upieczone przez dzieci należące do naszego teatru.

Składam serdeczne podziękowania dla aktorów za włożony trud oraz
dla pani Agnieszki Pytlik za opiekę językową nad przedstawieniem.

 

 

W roku szkolnym 2010/2011 tradycyjnie już jako pierwsze przedstawienie zostały wystawione jasełka. W tym roku uwaga młodego widza została skupiona na źle pojętym, materialnym podejściu do życia. Tytan, główny bohater opowieści w swoim działaniu widzi tylko jeden cel – wzbogacenie się. Nie zważa na krzywdy jakie wyrządza innym poprzez swoje postępowanie. Nadchodzi jednak moment, w którym życie Tytana całkowicie się zmienia…

Kolejne przedstawienie przewidziane jest w okolicach Dnia Dziecka.
Dla widzów przygotowana jest ciekawa niespodzianka…

„Zgrana Paczka” przygotowała i zagrała przedstawienie „Królowa Śniegu”. Tym razem było to eksperymentalne przedsięwzięcie, ponieważ
do współgrania zaprosiliśmy kilka mam uczniów naszej szkoły. Przedstawienie to, zorganizowane było z okazji Dnia Dziecka, jednak jego głównym celem była pomoc, chorej na białaczkę, naszej uczennicy Wiktorii Grzywacz. Przedstawienie zostało zagrane na sali gimnastycznej przed uczniami naszej szkoły dnia 13.06.2011r. Wieczorem tego samego dnia, dzięki uprzejmości księdza proboszcza Grzegorza Węglorza mogliśmy również zaprezentować się w parafii Matki Boskiej Fatimskiej
w Piotrowicach przy ul. Bukszpanowej, podczas Dnia Fatimskiego.
Po spektaklu zostały zebrane datki na lekarstwa dla Wiktorii. Uzbierana kwota przekroczyła nasze oczekiwania. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.

W roku szkolnym 2009/2010 „Zgrana paczka” jak tradycja nakazuje przygotowała jasełka „Żywe Janioły”. Po raz pierwszy w historii teatru zostały w większości zagrane po śląsku. Młodzi aktorzy włożyli wiele wysiłku w nauczenie się mówienia jak i kolędowania w coraz bardziej zanikającej już gwarze śląskiej.

Ich trud został wynagrodzony poprzez uznanie publiczności.

 

W roku szkolnym 2008/2009 „Zgrana paczka” tradycyjnie już przygotowała inscenizację bożonarodzeniową pt. „Baśniowe jasełka”, która bardzo spodobała się dzieciom.

Na zakończenie roku teatr wystawił spektakl pt. „Indiańska przygoda”, oparte na legendach i opowiadaniach indiańskich plemion. Przedstawienie obejrzały dzieci zarówno ze szkoły jak i przedszkola. O stroje zatroszczyła się matka jednej z uczennic. Stronę techniczną wspomógł Marcin Kuźnik, pracownik zaprzyjaźnionej firmy nagłośnieniowej PowerTech z Gliwic.

W roku szkolnym 2007/2008 „Zgrana paczka” przygotowała przedstawienie z okazji Dnia Papieskiego pt. „Pójdź za mną…” – scenariusz pani Agnieszki Macury.

Kolejnym przedstawieniem były jasełka „Czas na miłość” – również autorstwa opiekunki teatru.

Tradycyjnie już z okazji Dnia Dziecka został wystawiony kolejny spektakl „Spełnione marzenia”, przenoszący nas w świat kultury Dalekiego Wschodu. Przedstawienie to obejrzeli goście naszego regionu jak
i współpracujące z naszą szkołą, w ramach programu Comenius, osoby
z zagranicy.

Scenariusz został napisany przez panie: Dorotę Rutecką i Agnieszkę Macurę. O stroje zatroszczyła się matka jednej z uczennic. Strone techniczną zapewnili Marcin Kuźnik
i Jakub Wawro – pracownicy firmy PowerTech z Gliwic.

 

W roku szkolnym 2006/2007 grupa teatralna rozpoczęła swoją działalność od przygotowania jasełek, pt. „W poszukiwaniu Jezusa”- napisane przez panią Agnieszkę Macurę na podstawie opowiadania Bruna Ferrera „2000 lat później”.
Na zakończenie rocznej pracy, teatr wystawił przestawienie, pt. „Dżońcio” – wg scenariusza na podstawie wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy, napisanego przez panią Agnieszkę Macurę. Było to przedstawienie kukiełkowe,
do którego rekwizyty jak i kukiełki zostały wykonane przez młodych aktorów

W roku szkolnym 2005/2006 grupa teatralna rozpoczęła swoją działalność pod zmienioną opieką. W zamian za panią Katarzynę Borowiec – Kluskę przyszła pani Dorota Rutecka. Teatr zmienił również nazwę na „Zgrana paczka”. Pierwsze przedstawienie zostało zagrane z okazji roku Andersena i były to baśnie tego pisarza. Spektakl zatytułowano „W krainie baśni Andersena.

Po raz pierwszy mieliśmy wypożyczone światła sceniczne od Ojców Franciszkanów z Katowic-Panewnik, co dawało niezapomniane wrażenia. Wykorzystaliśmy również projektor multimedialny oraz wytwornice dymu.

Przedstawienie wywarło ogromne wrażenie na widzach, wśród których byli goście z zagranicy, współpracujący z nasza szkołą w ramach programu Comenius.

Następnym przedstawieniem przygotowanym przez teatr szkolny były jasełka pt. „Ach ta noc” według autorstwa Agnieszki Macury. Z tym spektaklem występowaliśmy przed dziećmi z naszej szkoły, przed rodzicami, zostaliśmy zaproszeni przez klub osiedlowy „Silesia”
w Katowicach-Piotrowicach. Byliśmy także na X Przeglądzie Zespołów Jasełkowych w Katowicach-Szopienicach. Ostatnie przedstawienie zagraliśmy dla dzieci będących na leczeniu w Centrum Zdrowia Matki
i Dziecka w Katowicach-Ligocie.

Zespół przygotował również spektakl „Piernikowa zawierucha” – przedstawienie z okazji Dnia Dziecka – na podstawie bajki „Królowa Śnieżka” – wg scenariusza pani Agnieszki Macury.

W roku szkolnym 2004/2005 powstała grupa teatralna pod nazwą „Pod stodołą”. Dzieci spotykały się raz w tygodniu, w świetlicy, pod opieką katechetki Agnieszki Macury i nauczycielki pracującej w świetlicy szkolnej – Katarzyny Borowiec – Kluski.

Pierwszy wystawiony spektakl nosił tytuł – „Wigilia klasowa” na podstawie scenariusza pani Agnieszki Macury. Jasełka te były wystawiane dla dzieci naszej szkoły, dla rodziców oraz
na IX Przeglądzie Zespołów Jasełkowych w Katowicach – Szopienicach.

Z okazji Dnia Dziecka młodzi artyści z teatru „Pod stodołą” wystawili przedstawienie „O Michasi, która szukała przyjaciela” wg scenariusza pani Krystyny Makowskiej. Połączono je z akcją „Dom dla pluszowego misia”, podczas której zbierano ubrania, zabawki i przybory szkolne dla dzieci
z ochronki w Orzegowie. Przedstawienie to było również grane dla dzieci uczęszczających
do Zespołu Szkół nr 2 w Mikołowie.