17 stycznia – wtorek

„Dobrze ten gości traktuje co wesołość pokazuje.”

To staropolskie porzekadło jest odzwierciedleniem naszej postawy. Jesteśmy dumni, z tego, że od tak wielu już lat potrafimy aktywnie współpracować ze szkołami europejskimi. Cieszy nas każde spotkanie, szczególnie te, którego możemy być gospodarzami. Wszyscy goście dotarli już do naszej szkoły. Pani Dyrektor może ich zatem serdecznie przywitać w imieniu całej szkolnej społeczności – uczniów i rodziców oraz nauczycieli. Na powitanie część artystyczna, przygotowywane z wielkim zaangażowaniem zarówno aktorskim, jak i scenograficznym, przedstawienie „Piernikowa zawierucha”. Warto jest zaznaczyć, że w całości było ono prezentowane przez naszych uczniów w języku angielskim. Następnie popisy sprawnościowe – szkolne cheerleaderki. Zorganizowane układy składające się z elementów gimnastyki, tańca i akrobacji, wykonywane przez dziewczynki są bardzo widowiskowe. Po części oficjalnej pora zabierać się do pracy. Integracyjne spotkania partnerów powinny być aktywne i ciekawe. Ubogacać wiedzę, doświadczenie i pozwalać na dobre poznanie się. Tradycją już stały się „comeniusowe” pamiętniki i listy do przyjaciół zza granicy, którymi uczniowie wymieniają się podczas kolejnych wizyt. Jako że styczeń to czas poświąteczno-karnawałowy postanowiliśmy tej tematyce poświęcić nasze spotkania robocze. Była więc okazja do prezentacji, opowieści i dyskusji o tradycjach świątecznych w krajach naszych gości i naszym. Na zakończenie dnia wyprawa do Szopki w Panewnikach zwanej gwarowo Panewnicko Betlyjka. Chcemy się pochwalić naszym gościom interesującym sąsiedztwem, gdyż to największa w Europie szopka ołtarzowa zbudowana wewnątrz świątyni. Konstrukcja, która co roku się zmienia, ma 25 m wysokości, 20 m szerokości i 12 m głębokości i zajmuje powierzchnię około 730 m2. Ciekawostką jest to, że figurka Małego Jezusa sprowadzona została aż z Betlejem. Goście byli pod wrażeniem tej swoistej budowli. Życzeniem naszym było także, by zapoznać gości z historią naszego regionu i miasta. Dlatego wyprawę zakończyliśmy w centrum Katowic. Stalowy Pomnik Powstańców Śląskich wybudowany na miejscu cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej, których mogiły ekshumowano i przeniesiono do parku Tadeusza Kościuszki, stanowił tło do przywołania historii bohaterskich walk o polskość regionu oraz walk o wolność spod wyzwolenia faszystowskich Niemiec. Ciekawostką jest fakt, że ufundowany on został przez społeczeństwo Warszawy dla społeczeństwa Górnego Śląska. Katowicka Hala Widowiskowa „Spodek””, Centrum Kultury oraz Urząd Wojewódzki pokazały gościom industrialne i współczesne oblicze miasta.

 

18 stycznia – środa

Kolejny dzień spotkań „comeniusowych” postanowiliśmy związać z historią Polski. Wyprawa poza rejon Śląska. Wybraliśmy się z naszymi zagranicznymi gośćmi oraz polskimi uczniami goszczącymi uczniów zagranicznych, do dawnej stolicy – Krakowa, oraz kopalni, z której kruszec wart był kiedyś więcej niż złoto – kopalni soli w Wieliczce. Warto tu zauważyć, że długo sól była najważniejszą kopaliną w państwie polskim. Według prawa (tzw. regale solne) stanowiła własność króla. Za Kazimierza Wielkiego dochody z handlu solą stanowiły jedną trzecią wpływów do kasy państwowej. Grupa nas niemała i różnorodna: wśród uczniów jest 6 Czechów, 4 Holendrów, 1 Estończyk i 11 Polaków. Oj, nabiegaliśmy się sporo, szczególnie w Krakowie. Bo jak tu w jeden dzień pokazać całe piękno tak dużego miasta? Pokazaliśmy to, co dla nas najpiękniejsze, co stanowiło przez wieki naszą chlubę i było symbolem siły – zamek Królewski na Wawelu.

„Nigdzie gościnność taka, jak u Polaka.”

To staropolskie powiedzenie obecne jest przez wieki w naszej codzienności. Nie bezpodstawnie. Jedną z najbardziej podziwianych cech Polaków jest gościnność. Jej korzenie jako narodowej tradycji sięgają jeszcze czasów słowiańskich i pogańskich. Z upływem czasu, wkraczaniem nowoczesności i uniwersalizmu europejskiego bardzo dużo dawnych obyczajów polskich uległo zapomnieniu, jednak umiłowanie gościnności w naszym społeczeństwie jest bardzo silne i to zarówno u starszego, średniego, jak i młodszego pokolenia. By tradycji narodowej stało się za dość zaprosiliśmy naszych partnerów projektu Comenius do wspólnych spotkań, pracy i zwiedzania naszego rejonu – Śląska i okolic.

16 stycznia – poniedziałek

To dla nas dzień pełen zabiegania. „zamykania” ostatnich spraw i zmęczenia dla strudzonych podróżą gości. Przywitania, jeszcze nieoficjalne, rozlokowanie na nocleg. Podczas tego spotkania, oprócz 20 nauczycieli gościmy 11 uczniów ze szkół partnerskich. Trzeba zregenerować siły przed bardzo intensywnym tygodniem.
19 stycznia – czwartek

Ten dzień przebiegał pod hasłem pracy w grupach. Nauczyciele mieli okazję do poznania części trudnej i smutnej historii Polski, do zwiedzenia Auschwitz – Birkenau – niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. W czasie II Wojny Światowej był on miejscem masowej eksterminacji około miliona Żydów z całej Europy, a także wielu Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz ofiar wielu innych narodowości. Po powrocie spotkanie partnerów projektu podsumowujące pracę w pierwszym semestrze, oraz wytyczenie działań na semestr kolejny. Była tez okazja do prezentacji polskiego systemu edukacji, którego dopełnieniem było odwiedzenie naszych uczniów w klasach, rozmowy z nauczycielami i uczniami. W tym dniu uczniowie oddawali się z ciekawością i zaangażowaniem zajęciom integracyjnym. Najpierw spotkanie z przedstawicielem Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, który poprowadził aktywizującą lekcję europejską, prezentującą kraje naszych partnerów, a wszystko to odbywało się w języku angielskim. Następnie wspólne zajęcia artystyczne oraz gry i zabawy sportowe. Podsumowaniem dnia było wspólne spotkanie nauczycieli, którego tematem było podsumowanie pracy w pierwszym semestrze oraz uszczegółowienie działań na drugi semestr, którymi stały się zwyczaje karnawałowe krajów uczestniczących w spotkaniu, oraz nietypowe święta obchodzone w krajach partnerskich (my przygotujemy prezentację o Dniu Górnika), oraz przygotowanie filmików o dwóch tradycyjnych zabawach dziecięcych.

20 stycznia – piątek

Realizując temat naszego projektu „Poznajemy nasze kultury” zaprosiliśmy naszych gości do odwiedzenia kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Srebro odegrało ważną rolę w historii. Dawniej obok biżuterii wytwarzano z niego naczynia stołowe, upominki czy monety, a nawet zbroje i elementy uprzęży dla koni. Srebru przypisywano moc uzdrawiania, ten kruszec miał pomagać się wyciszyć oraz przeciwdziałać starzeniu. W średniowieczu używano srebra do dezynfekcji wody i konserwowania żywności, a także do leczenia oparzeń i ran. Goście mieli okazję zwiedzenie Kopalni Srebra bezpośrednio w podziemnych korytarzach, położonych 40 m pod powierzchnią ziemi. Wszystko co dobre, szybko się kończy.

Tydzień minął tak szybko i pora pożegnać naszych miłych gości. Słowa zadowolenia i pochwała czasu spędzonego w naszym kraju są dla nas prawdziwą radością.

Do zobaczenia w Republice Czeskiej na kolejnym spotkaniu!

Tekst: Izabela Długosz
Zdjęcia: Dorota Rutecka – Pyka