Wejście do szkoły Kalmetu Basic School
Powitanie na sali gimnastycznejMateusz i Bartek

Spotkanie nauczycieliW sali lekcyjnej

2 listopada, wcześnie rano wyruszyliśmy na pierwsze spotkanie programu Comenius „Let’s share our culture”, które zaplanowane zostało w Viljandi w Estonii. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele: Agnieszka Pytlik, Agnieszka Macura i Dariusz Jureczko oraz uczniowie z klasy piątej: Mateusz Bogusłowicz, Kamil Cała i Bartosz Wielek. Podróż była dość długa i trochę męcząca: pociągiem z Katowic do Warszawy, autobusem na lotnisko, samolotem do Rygi, drugim samolotem z Rygi do Tallinna, autobusem z lotniska na dworzec autobusowy i w końcu autobusem z Tallinna do Viljandi. Tak więc dopiero około 23.00 uczniowie zostali odebrani przez estońskich rodziców a my mogliśmy zakwaterować się w hotelu.

Drugi dzień i już zbiórka o 8.00 rano i wyjazd do zaprzyjaźnionej szkoły. Miłe zaskoczenie dla nas wszystkich. Spotkanie programu Comenius zbiegło się z wielką uroczystością szkoły, obchodami 140-lecia istnienia tejże szkoły. Każdy potrafi sobie wyobrazić tak starą szkołę a tu następna niespodzianka – tydzień przed naszym przyjazdem zostało oddane nowe skrzydło szkoły wraz z nowoczesnym wyposażeniem. W niektórych pomieszczeniach trwały jeszcze porządki po pracach budowlanych. Kolejne zaskoczenie to bardzo miłe przywitanie gości przez uczniów, nauczycieli i innych pracowników na sali gimnastycznej. Mieliśmy okazję przedstawić się wszystkim i powiedzieć kilka zdań o kraju, z którego przyjechaliśmy.

Szkoła Kalmetu Basic School należy do jednych z największych szkół w rejonie Viljandi, pomimo tego, iż uczęszcza do niej tylko około 100 uczniów (należy pamiętać, że w całej Estonii żyje ok. 1 mln mieszkańców, czyli prawie 40 razy mniej niż w Polsce). Uczniowie rozpoczynają naukę w wieku 7 lat i uczą się w dwóch etapach: w klasach I – IV, potem V – IX. Nauczanie, tak jak w Polsce, jest obowiązkowe. W szkole pracuje 17 nauczycieli (wliczając w to nauczycieli pracujących z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych) i dyrektor. Przedmioty nauczane w szkole to: dwa języki obce – angielski i rosyjski, język estoński, literatura estońska, matematyka, chemia, fizyka, historia, wychowanie fizyczne, muzyka, plastyka, informatyka, prace ręczne, geografia, biologia i nauka o człowieku. Poza salami lekcyjnymi w szkole są również: biblioteka, sala gimnastyczna, stadion, boisko szkolne i ogród.
Szkoła posiada wiele tradycji: pierwszy dzień w szkole – 1 września to obchody Dnia Wiedzy, w październiku jest Dzień Nauczyciela, coroczny bieg wszystkich uczniów o Puchar Dyrektora Szkoły (zwycięzca jest naprawdę ważną osobą!). Inne ważne święta to: Dzień Języka Ojczystego, Dzień Matki, Dzień Ojca, Święto Niepodległości, Święto Flagi Narodowej, Boże Narodzenie i Wielkanoc – obchodzone podobnie jak u nas, np. spotkania wigilijne w klasach.
Ciekawostką jest flaga narodowa: niebiesko – czarno – biała. Dowiedzieliśmy się, że kolory te przedstawiają symbole narodowe:
niebieski to kwiat chaber,
czarny to ptak jaskółka,
biały to skała wapienna.

Lekcja przyrody

Sala muzyczna

Po uroczystościach na sali gimnastycznej uczniami zajęli się estońscy koledzy a my mogliśmy zwiedzić szkołę i spotkać się w gronie nauczycieli projektu Comenius i omówić ważne sprawy związane z realizacją tego projektu – kolejne spotkania, produkty końcowe, które będą efektem naszej współpracy oraz wszystkie przedsięwzięcia, które będą realizowane w najbliższym czasie.

Po lunchu w stołówce szkolnej zaproszono nas na zwiedzanie Viljandi – muzem, Wieży Wodnej i ruin zamku. Pomimo iż pogoda była niezbyt ładna, mieliśmy okazję zobaczyć ciekawe miejsca.
Dowiedzieliśmy się, że Viljandi jest jednym z najstarszych miast w Estonii. Pierwsze wzmianki w dokumentach pochodzą z 1154 roku. Poniżej miasta, w dolinie, jest piękne jezioro (związana jest z nim legenda o żeglarzu, który wciąż pływa i szuka niebieskookiej dziewczyny) a na wzgórzu ruiny zamku. Budowa zamku rozpoczęła się w XIII wieku przez Zakon Kawalerów Mieczowych. Do dnia dzisiejszego – po wielu wojnach – pozostały tylko ruiny.
Znakiem rozpoznawczym Viljandi są porozrzucane w różnych miejscach duże truskawki. Znajdują się one tam za sprawą Paula Kondasa – malarza prymitywisty, który stworzył obraz pod tytułem „Zjadacze truskawek”. Mieliśmy okazję obejrzeć muzeum tego lokalnego malarza – muzeum sztuki naiwnej. Dlaczego truskawki? Były one za czasów okupacji rosyjskiej symbolem luksusu i dobrobytu. Niestety nie były osiągalne dla zwykłych Estończyków. Obecnie, w różnych ciekawych lub historycznych miejscach Viljandi znajdują się betonowe truskawki. Jedną chciały Panie Agnieszki zabrać ze sobą do hotelu 🙂

Ruiny zamku
Widok na jezioro
Pomnik Augusta Maramy

Porwanie truskawki :-)Zjadacze truskawek50 metrowy most wiszący - znajduje się prawie na wszystkich widokówkach z Viljandi

Kolejny dzień spotkania rozpoczął się od zaprezentowania 10-minutowych filmów przedstawiających szkoły partnerskie uczestniczące w programie Comenius. Spotkaliśmy się w dużej sali – wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele i zaproszeni goście. Każdy z filmów budził wiele emocji wśród obserwatorów, ponieważ mieli oni okazję po raz pierwszy zobaczyć wszystkie szkoły programu „Let’s share our culture”.

Krótka przerwa na lunch a po nim uroczysta akademia z okazji obchodów 140-lecia istnienia szkoły. Cztery świece na świeczniku symbolizują cztery szkoły (budynki), które istniały w tym miejscu w ciągu 140 lat.
W czasie akademii zostały rozdane nagrody i wyróżnienia dla nauczycieli i uczniów, podziękowania dla władz lokalnych za współpracę. Uczniowie przedstawili część artystyczną oraz krótkie przedstawienie w języku angielskim, zaprezentowali również swoje talenty wokalne, taneczne i muzyczne. Po uroczystościach wszyscy zostali zaproszeni do poczęstowania się wielkim urodzinowym tortem.

Projekcja filmów

Przedstawienie w języku angielskimMateusz, Bartek i Kamil

Uroczysta akademiaUroczysta akademia

W tym dniu również został rozstrzygnięty konkurs na logo programu Comenius. Wszystkie szkoły biorące w nim udział przygotowały projekty, które zostały zaprezentowane i spośród nich wygrał jeden – zaprojektowany przez Estonię.

Po uroczystościach na sali gimnastycznej udaliśmy się do sali komputerowej. Szkolny informatyk przeszkolił nas w funkcjonowaniu forum programu Comenius. Umożliwi nam to bezpośredni kontakt w czasie realizacji projektu, gdy będziemy już w swoich szkołach pracować nad wybranymi zagadnieniami.

Wieczorem naszym uczniom atrakcje zapewnili opiekujący się nimi rodzice a nas zaproszono na przyjęcie urodzinowe zorganizowane przez rodziców. Mieliśmy okazję poznać tradycyjne potrawy estońskie, przyjęcie umiliły nam występy lokalnego zespołu muzycznego i tanecznego.

Zespół muzycznyTradycyjne potrawy estońskieOgród przedszkolnySala w przedszkoluW przedszkoluPark Narodowy Soomaa

Logo programu W sali komputerowejZespół taneczny

Piątkowy ranek rozpoczął się od wizyty u władz lokalnych Viljandi. Burmistrz opowiedział nam o historii i kulturze regionu oraz priorytetach i głównych kierunkach rozwoju miasta. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy pamiątkowe książki.

Kolejnym etapem była krótka wizyta w przedszkolu. Dzieci bawiły się w ogrodzie a my mogliśmy zobaczyć wnętrze budynku. Ten nowy budynek z bardzo ładnym wyposażeniem i doskonałymi warunkami dla dzieci pokazała nam pani dyrektor. Do przedszkola uczęszczają dzieci od 2 do 7 roku życia. Olbrzymi ogród i wspaniałe wnętrze zrobiły na nas bardzo duże wrażenie.

Ostatnim etapem tego dnia była wycieczka do Parku Narodowego Soomaa. Bagna i torfowiska w parku Soomaa to najciekawsza i najpiękniejsza ciekawostka przyrodnicza jaką mogliśmy zobaczyć w Estonii.
Szlak, który przeszliśmy, miał około 3 kilometrów i składał się z drewnianych kładek i podestów umieszczonych nad grząskim terenem. Część trasy przebiegała wśród lasu a większa część wśród otwartego terenu z rzadkimi i karłowatymi drzewami, jeziorami i przyziemną roślinnością. Przepiękny krajobraz mienił się kolorami jesieni. W Soomaa występuje pięć pór roku – po wiośnie (w kwietniu) co roku występuje POWÓDŹ, zwana przez Estończyków piątą porą roku.

Park Narodowy SoomaaPark Narodowy Soomaa

Uczestnicy programu Comenius - nauczyciele i uczniowie - przed wejściem do Dyrekcji Parku Narodowego Soomaa

Sobota to ostatni dzień pobytu w Viljandi. Wolny czas do godziny 12.00 mogliśmy poświęcić na indywidualne zwiedzanie miasta oraz zrobienie zakupów, przed wyjazdem do Polski – prezenty i pamiątki z Estonii. Musieliśmy się pośpieszyć, bo już o trzynastej byliśmy zaproszeni na uroczyste nabożeństwo do Kościoła św. Pawła. Mieliśmy okazję uczestniczyć w nabożeństwie luterańskim, które związane było z 140-leciem istnienia szkoły.

Po nabożeństwie pojechaliśmy do szkoły, gdzie odbył się koncert dla zaproszonych gości – zjazd absolwentów. Wielkie przyjęcie dla wszystkich obecnie pracujących i uczących się w szkole oraz dla absolwentów, którzy przyjechali zobaczyć nową szkołę, spotkać się z kolegami i koleżankami z dawnych lat. Udało nam się zobaczyć klasę, która spotkała się w pełnym komplecie.

Zjazd absolwentów

Na koniec odbyło się przyjęcie pożegnalne dla zaproszonych gości z Comeniusa. Przemówienia, podziękowania za gościnę i poczęstunek dla zaproszonych.

Spotkanie pożegnalne z Dyrektorem

Ostatni dzień dobiegł końca – czas na refleksje. Bardzo udany wyjazd, poznanie innej kultury, szkolnictwa. Estończycy, którzy na początku wydawali się trochę nieufni, okazali się ludźmi bardzo otwartymi i sympatycznymi. W każdej chwili mogliśmy liczyć na ich pomoc. Przepiękne krajobrazy Soomaa pozostaną nam na długo w pamięci. Serdeczne podziękowania dla Pani Anniki Lond – koordynatora szkoły estońskiej, za przygotowanie całego spotkania programu Comenius oraz dla wszystkich pracowników szkoły.
Szkoła nocą

Wspomnieniem z Viljandi pozostaną truskawki 🙂

Opracował: Dariusz Jureczko
Zdjęcia: Agnieszka Pytlik, Agnieszka Macura

Nabożeństwo luterańskieW Kościele św. PawłaKoncert na sali gimnastycznejSzkoła nocą

Niedziela i powrót do domu.

Droga do domu