Dnia 15 listopada wraz z moją klasą VII a oraz z panią Dorotą Rutecką-Pyka i panią Agnieszką Pytlik, wybraliśmy się do planetarium w Chorzowie. Cała wycieczka była w ramach projektu ERASMUS+. Tematem przewodnim były zmiany klimatu.

Na początku spotkaliśmy się o godzinie 8:00 na przystanku przy szkole. Do planetarium jechaliśmy autobusem a następnie tramwajem. Później przeszliśmy przez Park Śląski. Na miejsce dotarliśmy około godziny 09:45.

W planetarium czekał na nas pan meteorolog. Zabrał nas on do stacji meteorologicznej.  Po zajęciu miejsc mieliśmy krótką prezentację na temat pogody. Na początku pan pokazał nam jakimi przyrządami, gdzie, kiedy i w jakich warunkach wykonuje się poszczególne pomiary. Kolejnym punktem prezentacji były wykresy z ostatnich dziesięcioleci. Okazało się, że przez ostatnie lata średnia roczna temperatura znacznie się zwiększyła, co związane jest ze zmianami klimatu. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczną. Poszliśmy do ogródka wokół stacji, gdzie mierzyliśmy temperaturę oraz oglądaliśmy inne przyrządy. Niestety pogoda nam nie dopisała i nie udało nam się wykonać wszystkich zamierzonych pomiarów. Po zajęciach wróciliśmy do szkoły.

Całą wycieczkę, mimo niesprzyjającej pogody uważam za udaną. Panowała miła atmosfera. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy i wiemy już jak się mierzy wiele potrzebnych nam czynników. Uświadomiono nam również jak bardzo zmienia się klimat w naszym otoczeniu. Tę wycieczkę będę miło wspominać.

Małgorzata Staś VII a

Dnia 15.11.2017 roku klasa VII a wybrała się na wycieczkę do Chorzowa do Stacji Meteorologicznej w ramach programu Erasmus+. Stacja ta znajduje się koło Planetarium w otoczeniu pięknego, miejskiego parku. W budynku znajdowały się liczne pomieszczenia, w których umieszczone były komputery wskazujące pomiary ciśnienia i siły wiatru.

W sali konferencyjnej słuchaliśmy prelekcji na temat klimatu panującego w Polsce oraz oglądaliśmy na tablicy multimedialnej zdjęcia zjawisk zachodzących w przyrodzie i diagramów porównujących średnie temperatury i ilości opadów w ostatnich latach. Mieliśmy również możliwość zapoznania się z przyrządami jakimi posługują się meteorolodzy. Były to m. in. termometry, barometry, wiatromierze itp.

Najciekawszą częścią programu, była możliwość zobaczenia pracy tych przyrządów w naturalnych warunkach i odczytywania z nich wartości. Wycieczka ta była bardzo pouczająca, pogłębiająca wiedzę i inna niż wszystkie.

Sandra Pakuła VII a